از OpenTalks تبریز تا LUG تهران

بیشتر از یک سال پیش بود که با جلسات باز نرم افزاری تبریز آشنا شدم. جمعی دوستانه، صمیمی، پر انرژی و البته با سطح علمی بسیار بالا. و مباحثی و موضوعاتی عالی که خیلی باعث پیشرفت من شد و همچنین این امکان رو به من داد تا دوستان فوق العاده ای پیدا کنم. بعد از یک سال تعداد شرکت کنندگان خیلی زیاد شد و با توجه به این که زمینه نرم افزار به همه رشته ها نفوذ کرده از هر رشته ای در جمع ما حضور داشتند. طیف علایق و تخصص خیلی زیاد بود. برنامه نویسهای نرد، گرافیست های خوش ذوق، مدیران آزاد ، طراحان وب و لینوکس کارانی یاغی :دی

بعد از مدتی با توجه به تراکم تخصص ها جلسات و یا گپ های دیگری هم شکل گرفت، از جلسات باز طراحی وب تا جلسات باز مدیریتی و حتی گپ گرافیک و عکاسی. حتی موضوع به شهرهای دیگر هم گسترش پیدا کرد، مثل مشهد، گنبد، تهران و . . .

جلسات باز نرم افزاری تبریز

جلسات باز نرم افزاری تبریز – آخرین جلسه سال 92

اما سرچشمه همه این ماجراها از یک آرزو شروع شد و با استقامت و ممارست دوستان تبدیل به یک حلقه نرم افزاری شد.

وقتی اول امسال قصد کردیم که به تهران مهاجرت کنیم، بعد از دوری از خانواده تنها چیزی که باعث میشد ناراحت بشم عدم حضور در جلسات باز نرم افزاری تبریز و دوری از دوستان بود. اما میدونستم که در تهران باید به کجا برم تا جای خالی جلسات تبریز رو پر بکنم. من از زمانی که در مرحوم تکنوتاکس بحث تشکیل لاگ تهران بود اون رو دنبال میکردم و با این که قبلا حتی یک بار هم در لاگ تهران حضور نداشتم اما سعی میکردم همه فایل های ضبط شده جلسات رو گوش بکنم. و به نوعی حضور غیر فیزیکی داشتم 🙂
وقتی برای بار اول و در اولین جلسه سال 93 در تهران لاگ حضور پیدا کردم جو تقریبا همون جو OpenTalks تبریز بود اما کمی بزرگتر و البته بسته تر، من بعد از 3 جلسه حضور تونستم دوستانی پیدا کنم. البته شاید مشکل از من بوده. ولی در تبریز به وقتی شخص جدید وارد جمع میشد فرصت تنها موندن پیدا نمیکرد. چنان توسط دوستان مورد عنایت قرار میگرفت که 2 حالت بیشتر نداشت یا میرفت و دیگه برنمیگشت یا اگر برمیگشت دیگه نمیرفت.

تهران لاگ - جلسه دویست

تهران لاگ – جلسه دویست

OpenTalks تبریز تا الان بیشتر از 150 جلسه برگزار شده و تهران لاگ هم تازه جلسه 200 ام رو جشن گرفت. در هر دو افرادی هستند که جلسات رو راهبری میکنند. یا بهتر بگم دردسرهای اون رو به عهده میگیرند و در هر دو جا هم صدای مخالف و معترض بوده و هست و خواهد بود. دوستانی که فکر میکنند برگزاری همچین جلساتی آسان هست و یا به هر دلیلی مشکلاتی وجود داره بهتره در وحله اول از در انتقاد وارد بشن و اگر کارساز نبود. به قول جادی تو اگر میتوی بزنی خودت بگیر بزن. هر شهری میتونه یک یا چند لاگ داشته باشه. اتفاقا بهتر هم میشه و فضا رقابتی تر میشه

اما انتقادهایی که به تهران لاگ دارم :

در این 5-6  جلسه ای که شرکت کردم تا اونجایی که دیدم دوستانی بودند که فقط برای دور هم بودن به لاگ میان و این مدل شرکت کنندگان همیشه مزاحت هایی رو برای افرادی که میخوان از مباحث استفاده کنند ایجاد میکنند. دوم این که مشارکت در برگزاری خیلی کم هست. خیلی از دوستان فکر میکنن که اومدن مهمونی؛ به سیاه و سفید دست نمیزنن و هیچ کمکی در کارها نمیکنند. سوم اینکه سایت لاگ نیاز به یک خانه تکانی اساسی داره. چهارم این که لیست پستی تهران لاگ بیشتر شبیه لیست پستی کاریابی هست تا تهران لاگ.

در آخر این که برگزاری جلسه، میتینگ و هر چیز مشابه اصلا و ابدا آسون نیست و همیشه مشکلات، کاستی ها ، مخالفان و معترضانی رو خواهد داشت.

 

3 comments on “از OpenTalks تبریز تا LUG تهران

 1. eXtrem0us on

  “چنان توسط دوستان مورد عنایت قرار میگرفت که 2 حالت بیشتر نداشت یا میرفت و دیگه برنمیگشت یا اگر برمیگشت دیگه نمیرفت”

  :))))

  پاسخ
 2. سامان on

  با تشکر از مطالب خوبتون یه سوال حالا جلسات باز نرم افزاری تبریز محدودیت سنی هم داره :v یعنی فردی مثل من که 16 سال دار میشه بیاد ?:)

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.