تیغ دولبه مشاور

چند روز هست که نقل قول زیر دست به دست در اینترنت می‌چرخد و خیلی از دوستان طرفدار اپن‌سورس این را دستمایه طنز قرار دادند.

چند لحظه این موضوع را همین جا نگه دارید و به خاطره من گوش کنید.

در ابتدای کار طراحی وب، در مجموعه‌ای مشغول به کار بودم و با توجه به وضعیت شرکت تصمیم گرفتیم که برای خدمات هاستینگ خودمان یک سرور اختصاصی  از یک دیتاسنتر خارجی اجاره کنیم. در زمان تهیه سرور مدیر مجموعه در مورد کلمه «پهنای باند» از من سوال کرد من هم توضیحات معمول را خدمت ایشان عرض کردم.

در همان دوران ADSL هم رایج شده بود و ما هم یک خط ADSL برای شرکت خریده بودیم. چون هنوز اول کار بود و ما هم ADSL ندیده بودیم، آنقدر دانلود کردیم که سرویسی که برای یک ماه بود سر یک هفته قطع شد. وقتی زنگ زدم و از ISP دلیل را پرسیدم، گفتند شما بیشتر از پهنای باند مجازتان استفاده کرده‌اید و به همین دلیل سرویس شما معلق شده است. پهنای باند ما ۳ گیگابایت در ماه بود.

مدیریت که از ماجرا باخبر شد اول از همه پرسید «این پهنای باند با پهنای باند سرور چه فرقی دارد؟» من هم که فکر کردم منظور بحث توضیح کلمه هست بدون هیچ منظوری گفتم «هیچ فرقی، همان است دقیقا.» علت هم این بود که هزینه راه اندازی و استفاده از ADSL و اجاره سرور اختصاصی تقریبا تفاوت چندانی با هم نداشت، کلمه «پهنای باند» هم در هر دو مشترک بود، و این در حالی بود که سرور ماهانه یک ترابایت پهنای باند داشت و ADSL سه گیگابایت. مدیریت که اینها را فهمید ناگهان گفت حاضر شو بریم ISP. و رفتیم.

در دفتر ISP در میان بحث‌های فراوان من با مدیریت ISP در مورد این که شما باید این محدودیت را به ما اعلام می‌کردید ناگهان مدیر ما گفت: «شما به چه حقی این قدر از ما هزینه اضافی برای پهنای باند درخواست می‌کنید؟ ما اصلا پهنای باند شما رو نمی‌خوایم و میریم از پهنای باند یک ترابایتی سرور خودمون در آمریکا استفاده می‌کنیم.» اینجا بود که همه چیز برای من صحنه آهسته شد یاد این افتادم که با اطلاعات ناقصم به مدیر چه گاف بزرگی دادم. البته ماجرا را با زبان اشاره جمع کردم، ولی شد آنچه نباید می‌شد. اعتبار فنی مدیر با پوزخند مدیر ISP و افراد حاضر حسابی زیر سوال رفت.

داستان بالا یک نمونه واقعی بود که برای خود من اتفاق افتاده و در واقع عامل اصلی آبروریزی، اطلاعات ناقصی بود که من به مدیریت داده بودم.

اما برگردیم به نقل قول جناب دبیر شورای عالی فضای مجازی. این گونه اظهار نظرها اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد. ولی به نظر من ریشه این موضوع را نباید در علم گویندگان آن‌ها دنبال کنیم. بلکه این افراد صرفا مدیرانی هستند که در حال مدیریت مجموعه خودشان بوده و در موارد تخصصی از مشاورانی که در اطراف خودشون دارند  اطلاعاتی دریافت می‌کنند.

خوش بینانه نگاه کنیم ممکن است مدیر از اطلاعاتی که در اختیارش گذاشته‌اند اشتباه برداشت کرده باشد اما در حال بدبینانه می‌توان همه چیز را زیر سر مشاور ناوارد و ناآگاه دانست. اما یک حالت بدبینانه تری هم وجود دارد، اینکه مشاور محترم به خاطر منافع شخصی اطلاعات اشتباه و غلطی را در اختیار مدیریت قرار بدهد. در هر حالت ممکن است که این مشاوره غلط در سطح کلان و تصمیم گیری‌های کلی فاجعه به بار بیاورد، که تجربه این چنین اتفاق‌هایی را هم در کشور داشته‌ایم و کم در این مورد ضربه نخوردیم.

یاد مطلبی از وبلاگ جادی افتادم. در سال ۱۹۹۸ به درخواست مجلس سنای آمریکا یکی از گروه‌های هکری فوق العاده حرفه‌ای به اسم لافت در مجلس حاضر شدند تا به سوالات نمایندگان در مورد مسائل قانونی و فنی پیش رو پاسخ بدهد. همه در زمینه خاصی متخصص بودند و هیچ کس خارج از علم خود صحبتی نمی‌کرد.

نوشته شده برای وب سایت پیداد

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.