برنامه نویس ها !

برای شروع نوشته اول رفتم ویکیپدیا و به یک موضوع جالب برخوردم، ابهامی در مورد تعریف برنامه نویس وجود داشت، صفحه ابهام زدایی دو موضوع “برنامه نویس” و “توسعه دهنده نرم افزار” رو جدا کرده بود.

مشکل ما از همینجا شروع میشه که خود ما نمیتونیم این دو موضوع رو جدا کنیم. به نظر خودم سیر تکامل یک توسعه دهنده (developer) از مسیر برنامه نویسی عبور میکنه، یعنی شما اول باید برنامه نویس باشید و تجربیاتی رو به دست بیارید و بعد از چند سال کم کم به عنوان یک توسعه دهنده وارد کار بشید. برای مبحث توسعه نرم افزار ما 5 عنوان اصلی داریم

  • مدیر پروژهٔ نرم‌افزار
  • تحلیل‌گر کسب و کار نرم‌افزار
  • طراح نرم‌افزار
  • برنامه‌نویس
  • آزمون‌گر نرم‌افزار

اگر بخوایم مسیری برای یک شخص مشخص کنیم، باید از برنامه نویسی شروع کنه و بعد از مدتی تجربیات خودش رو به عنوان طراح نرم افزار استفاده کنه و اگر در این راه موفق شد کم کم بره به سمت مدیر پروژه شدن و از تجربیات چندین و چند ساله خودش در زمینه برنامه نویسی و طراحی نرم افزار به عنوان یک مدیر پروژه استفاده کنه.

what_i_think_i_do_programmer-710x532

اما داستان اون جوری که در بالا گفته شد پیش نمیره. بلکه خیلی بد و دقیقا مثل فیلم های سینمایی ایرانی که آبکی هستن و بدون هیچ حرکت حرفه ای فقط سعی میکنن قصه بگن این جا هم برنامه نویس ما شاید در کمتر از دو ماه عنوان شغلی خودش رو در لینکدین از Programmer به Project Manager و یا بدتر از اون CEO & Co-fonder  تغییر میده و بنیان گذاری به بنیان گذاران پوشالی دیگر اضافه میشه.

اما اشکال کار کجاست ؟! اگر دنبال مقصر میگردین بهتره به آینه نگاه کنید.

همه ما به نوعی مقصر هستیم. از برنامه نویسش بگیر تا مدیر شرکت ها. برنامه نویس ها به خاطر خصوصیات ذاتیشون پیشرفت سریع رو دوست دارن و مدیران شرکت ها هم به خاطر حس سلطه طلبی که دارن از پیشرفت و گسترش حیطه فعالیت دیگران جلوگیری میکنن.

قبل از نوشتن مطلب فکر کردم شاید مشکل از پول باشه، شاید پول کافی به برنامه نویس ها داده نمیشه و اگر پول کافی و خوبی داده بشه برنامه نویس ها برنامه نویس میمونن. اما با این پست فیسبوک تا حدود زیادی مشخص شد که پول تنها حلال مشکلات نیست. احترام، کار تیمی و تاثیرگزاری در روند تصمیم گیری ها المان های اصلی هست که مدیران شرکت ها برای برنامه نویسها باید در نظر بگیرن تا اون ها رو توی شرکت خودشون نگر دارن. و توجه کنیم که حتما باید روند رشد هم داشته باشن یعنی بعد از مدتی که یک برنامه نویس در یک مجموعه فعالیت کرد باید کم کم اون مراحل بالا رو طی کنه وگرنه ناراضی میشه و شرکت رو به مقصد شرکت دیگر ترک میکنه و یا خودش اقدام به تاسیس شرکت میکنه تا به آرزوهاش برسه.

One comment on “برنامه نویس ها !

  1. Nasrin on

    🙂 درسته . اخیرن یکی میگفت دیگه نمیتونم کد بزنم چون سنش گذشت از من …. ولی چیکار کنیم که درست شه؟ مدیران شرکت ها آگاه بشن و یا کلن سطح آگاهی هر فرد بره بالا

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.